Grįžti
2018-05-04

vz.lt: „Baltijos NT apdovanojimai: susipažinkite su 17 geriausių projektų“

vz.lt: „Baltijos NT apdovanojimai: susipažinkite su 17 geriausių projektų“
Sėkmingiausi praėjusiais metais baigti Lietuvos, Latvijos ir Estijos nekilnojamojo turto (NT) projektai varžosi dėl geriausiųjų titulo „Verslo žinių“ rengiamame konkurse.
 
Jau ketvirtą kartą šiemet vyksiančiuose Baltijos NT apdovanojimuose bus įvertinti trijose šalyse pastatyti biurai, prekybos centrai, viešbučiai ir būstai.
Konkurso nugalėtojai bus apdovanoti kasmetiniame „Verslo žinių“ organizuojamame Baltijos šalių nekilnojamojo turto investicijų forume. Šio forumo partnerės – NT konsultacijų ir paslaugų bendrovės „Newsec“ ir „Ober-Haus“ – iš 2017 m. baigtų 27 komercinių ir 86 gyvenamųjų projektų atrinko 17 konkurso finalininkų.
Kitame etape atrinktus projektus išsamiai vertins konkurso komisija, kurią sudaro NT rinkos atstovai, ekspertai. Pagrindiniai kriterijai – naujoviškumas ir dizainas, vieta ir pasiekiamumas, kokybė ir statybos punktualumas, tačiau kiekvienoje kategorijoje, atsižvelgiant į jos specifiką, vertinimo kriterijai skiriasi.
 
Biurų kategorijoje į trumpąjį finalininkų sąrašą pateko 6 projektai ar etapai, iš kurių net 4 – Lietuvoje. Kaip teigia Mindaugas Kulbokas, „Newsec“ Tyrimų ir analitikos grupės vadovas Baltijos regione, tai atspindi situaciją rinkoje – iš 19 biurų projektų, baigtų Baltijos šalyse pernai, 14 buvo pastatyti Lietuvoje.

„Nenuneigiamas faktas – Vilniaus biurų rinka yra aktyviausia Baltijos šalyse. Antroje vietoje matyčiau Taliną, o Ryga, deja, yra tik vieno „Hanner“ pastangomis plėtojama rinka“, – kalba p. Kulbokas.
Pasak jo, ir daugiau Lietuvos plėtotojų šiuo metu ima veikti Latvijos sostinės biurų segmente – galima sakyti, kad lietuviai šiuo metu ten aktyviausi. Tuo metu brandžiausioje Baltijos šalyse Talino rinkoje naujų projektų nedaug – statomi daugiausia konkrečiam nuomininkui skirti (angl. build to suit) biurai.

Mindaugas Kulbokas, „Newsec“ Tyrimų ir analitikos grupės vadovas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Vilnius taip pat jau žengia į tą patį segmentą – jei turiu inkarinį nuomininką (angl. anchor tenant), pradedu projektą, neturiu – nepradedu“, – teigia „Newsec“ analitikas.
Prekybos centrų kategorijoje rasti tinkamų naujų projektų buvo sunkiau, todėl, kaip ir ankstesniais metais, įtraukti ne tik naujai pastatyti, bet ir rekonstruoti, savo veidą pakeitę centrai. Iš viso trumpajame sąraše – 3 projektai.
„Vienur – tik pažadai, kad bus statoma, kitur –  nebaigti projektai“, – padėtį prekybinio NT rinkoje apibūdina p. Kulbokas.
Anot jo, tai ne tik praėjusių metų tendencija – Lietuvos, Latvijos ir Estijos rinkos yra pakankamai prisotintos, todėl daug dažniau investuojama į esamų pastatų tobulinimą, o ne statomi nauji prekybos centrai.
Šiųmetiniame konkurse viešbučių sąrašas taip pat trumpas – finaliniame etape irgi dalyvauja 3 projektai. Tačiau gausaus dalyvių skaičiaus reikėtų tikėtis kitąmet: vien Vilniuje šiemet ketinama baigti 4 projektus.
Pasak p. Kulboko, viešbučių rinka labiausiai pažengusi taip pat Taline, kur dėl svečių iš Suomijos ir Rusijos užimtumas gerokai didesnis nei Vilniuje ar Rygoje. Latvijos sostinėje šiuo metu, analitiko teigimu, galima pastebėti pokyčius – prabangių, butikinių viešbučių dominuojamoje rinkoje atsiranda vis didesnė paklausa vidutinės klasės tinklams.
Šiųmetiniame finalininkų sąraše taip pat ryškesnis Kaunas – tiek biurų, tiek prekybos centrų, tiek viešbučių kategorijose yra po vieną projektą, įgyvendintą antrajame pagal dydį Lietuvos mieste. Pernai iš 20 projektų Kaune buvo du, abu – prekybos centrai.
Būsto kategorijoje iš 34 projektų Lietuvoje, 20 Latvijoje ir 32 Estijoje atrinkti 5 finalininkai. Pasak Audriaus Šapokos, „Ober-Haus“ būsto departamento vadovo, kaip ir anksčiau, jie panašūs tuo, kad yra išplėtoti šalių sostinėse, taip pat, be daugelio kitų kriterijų, išsiskiria kokybiniais - technologiniais, architektūriniais, gyvenimo komfortą puoselėjančiais – sprendimais.
Specialisto teigimu, vienas pagrindinių būsto projektų skirtumų tarp Baltijos šalių yra jų dydžiai.
„Vilniuje vyrauja stambesni projektai su mažesnio ploto butais, kai Rygoje, Taline – atvirkščiai, plėtotojai stato smulkesnius projektus, tačiau butų dydžiai gerokai didesni“, – pastebi p. Šapoka.
Anot jo, gyvenamojo NT rinka Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje taip pat vystosi skirtingais greičiais.
„Žvelgiant į sostines, nors Vilnius ir Talinas praėjusiais metais fiksavo naujas būsto rinkos aktyvumo aukštumas, Rygoje, kuri po pasaulinės krizės atsitiesė sunkiausiai ir ryškesnį augimą pradėjo demonstruoti tik nuo 2015 metų, panašu, geriausi laikai turėtų būti prieš akis. Kainų augimas taip pat skiriasi – nors sandorių skaičius Rygoje ir Vilniuje mažėjo, Vilniuje butų kainos pernai kilo 4%, Rygoje - 6%, tuo metu Taline kainos augo net 12%“, – komentuoja p. Šapoka.
Praėjusiais metais Baltijos NT apdovanojimų konkurse iš 72 gyvenamojo ir 29 komercinio NT projektų išrinkti 20 finalininkų, tarp kurių biurų kategorijoje triumfavo „Schage“ Vilniaus Konstitucijos pr. pastatytas „Quadrum“, prekybos – Kauno „Megos“ rekonstrukcija ir plėtra, viešbučių – „Accor“ tinklui priklausantis „Pullman“ Rygoje, būsto – „Eikos“ Vilniaus centre pastatytas „Basanavičiaus 9A“.
„Verslo žinių“ rengiamas Baltijos nekilnojamojo turto investicijų forumas vyks gegužės 24-25 d. Vilniuje, viešbučio „Radisson Blu Hotel Lietuva“ konferencijų centre.

Daugiau skaitykite: https://www.vz.lt/nekilnojamasis-turtas-statyba/2018/05/03/baltijos-nt-apdovanojimai-susipazinkite-su-17-geriausiu-projektu#.Wurqff2wePA.facebook