Grįžti
2018-11-16

15 min rašo: "Konkursas „Už darnią plėtrą“: būstai prie Vingio parko su vaizdu į Nerį"

15 min rašo: "Konkursas „Už darnią plėtrą“: būstai prie Vingio parko su vaizdu į Nerį"
Konkurse „Už darnią plėtrą“ savo jėgas išbando nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Citus“ su projektu „Neries ardai“. Nedidelis butų kompleksas Vilniuje, šalia Vingio parko, dešiniajame Neries krante, išsiskiria erdviais balkonais ir terasomis, iš kurių atsiveria namus supanti gamta.
Projektas pretenduoja tapti geriausiu metų gyvenamuoju projektu.
Sostinės K.Jelskio gatvėje pastatyti trys triaukščiai daugiabučiai. Juose įrengta 65, 2–4 kambarių, 35-107 kv. m ploto butai. Bendras namų plotas siekia beveik 7,6 tūkst. kv. metrų.
„Projekto koncepcija yra skirta konkrečiam pirkėjui, jis pastatytas unikalioje vietoje, o medžiagoms bei kokybei skirta daug dėmesio. Projekto idėją kūrėme netradicinėje lokacijoje: tai – nei Lazdynai, nei Karoliniškės“, – sakė „Citus“ įkūrėjas ir vadovas Mindaugas Vanagas.

Daugiabučius projektavusios „Vilniaus architektūros studijos“ komandos teigimu, šiai vietai labiausiai tiko nedideli mažaaukščiai namai. Esą didesnis projektas paprasčiausiai nebūtų tilpęs numatytame sklype, nebūtų derėjęs prie aplinkos.


Kiekvienas butas turi kiemelius arba 15–30 kv. m ploto balkonus.
A energinės klasės butuose įrengta rekuperacinė vėdinimo sistema, grindinis šildymas, o šilumą tiekia mišri geoterminio ir dujinio šildymo sistema.
Saugomoje komplekso teritorijoje planuojama įrengti žaidimų aikšteles vaikams. O po daugiabučiais įrengta 66 vietų automobilių stovėjimo aikštelė.
„Projekto koncepciją ir jos išpildymą įvertino ir klientai – per pirmą mėnesį buvo rezervuota beveik trečdalis, per keturis – du trečdaliai, o per devynis – beveik 90 proc. butų“, – pasakojo M.Vanagas.


Tačiau projektas neapsiėjo be nesklandumų. Primename, kad Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) buvo gavusi skundų ir net ketino kreiptis į teismą su prašymu panaikinti statybos leidimą, tačiau praėjusių metų pabaigoje išplatino pranešimą, kad „teismo išvengti pavyko pašalinus nustatytus pažeidimus“.
„Sklypo su projektu ir statybų jam leidimu įsigijimas negarantuoja sklandaus projekto vystymo. Skirtingas leidimus statyboms išduodančių ir jas prižiūrinčių institucijų teisės aktų traktavimas bei skirtingų metodikų taikymas sudaro galimybes teisiniam šantažui. Būtent į tokią situaciją, pusei metų „užšaldžiusią“ projektą, kainavusią mums ne tik beveik 400 tūkst. eurų tiesioginių nuostolių, bet ir sukėlusią reputacijos rizikų, buvome patekę mes“, – apie iššūkius, su kuriais teko susidurti CITUS „Neries ardų“ projekte, pasakojo įmonės vadovas.Šiuo metu projekte liko 4 laisvi butai.
Projektą konkursui teikia bendrovė „Citus“. Projektuotojas – įmonė „Vilniaus architektūros studija“, architektai – Vytautas Augustinavičius, Giedrė Mekaitė, Juozas Vaškevičius, Algimantas Pliučas.
Daugiabučiai pradėti statyti 2016 metų lapkritį, o darbai užbaigti šių metų liepą.
Bendros investicijos į projektą siekia 6 mln. eurų be PVM.

Plėtra – tik darni!
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija kartu su Darnios plėtros akademija 11-ąjį kartą rengia tradicinį konkursą „Už darnią plėtrą“, kuris atviras visiems nekilnojamojo turto plėtotojams. Tai vienintelis nekomercinis visiems atviras nekilnojamojo turto plėtotojų konkursas Lietuvoje.
Pagrindiniai konkurso tikslai – puoselėti darnios plėtros idėjas, atkreipti dėmesį ir pristatyti visuomenei geriausius nekilnojamojo turto plėtotojų projektus, skatinti bendradarbiavimą tarp verslo, mokslo, valstybinių ir nevyriausybinių organizacijų.

Svarbiausias vertinimo kriterijus – objekto pritaikymas darnios plėtros principams. Atskirai vertinami urbanistiniai sprendimai, padedantys pastatui ar jų kompleksui įsilieti į aplinką, prisidėti prie miestiečio komforto didinimo, intuityvaus judėjimo mieste. Konkurse pagrindiniu prizu gali būti apdovanoti tik bent vieną žiemą išgyvenę pastatai, tai daroma siekiant įvertinti realias energines pastato sąnaudas ir įvairių technologinių sprendimų efektyvumą. Taip pat vertinamas projekto ekonominis efektyvumas.
Iki šiol išdalintą 41 ekspertų įvertinimą žyminti statulėlė. Jos buvo suteikiamos geriausio gyvenamojo namo, geriausios konversijos, geriausio visuomeninio projekto, biurų pastato, taip pat ateities projekto ir kitose kategorijose. Šiemet konkurse laukiama per 20 dalyvių.


Šiais metais dalyvių vertinimo komisijoje yra architektai Tauras Paulauskas ir Linas Naujokaitis, Statybininkų asociacijos atstovas Alvydas Kvedaravičius, Vilniaus miesto mero patarėja architektė Dalia Bardauskienė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto profesorius Vytautas Martinaitis, Aplinkos ministerijos Statybų ir teritorijų planavimo departamento direktorius Marius Narmontas, „Swedbank“ NT klientų skyriaus vadovas Martynas Trimonis bei žiniasklaidos atstovai – naujienų agentūros BNS Plius redaktorė Evelina Povilaitytė ir žurnalo IQ priedo „Statyk PRO“ redaktorius Darius Babickas.